Cleaner .NET – NLog – czyli logi w aplikacji | DSP 2017 #8

Od publikacji ostatniego wpisu minął już tydzień. Jak ten czas szybko leci… Nie zdążyłem dobrze przysiąść się do projektu, a już trzeba coś o nim napisać. Nie marnując go więcej, przejdźmy więc do rzeczy :)

Zmiany wprowadzone od ostatniego tygodnia

Kilka dni temu przyjrzałem się trochę bliżej zagadnieniu tworzenia logów działania aplikacji. Po krótkim googlowaniu i przejrzeniu opinii innych zwróciłem swoją uwagę ku bibliotece NLog, która umożliwia łatwe tworzenie logów właściwie we wszystkich rodzajach projektów pisanych w C# (.NET Framework, .NET Core, Mono etc). Dodałem ją do swojego projektu, skonfigurowałem i wszystko wydaje się działać. Właściwie dłuższą część czasu poświęciłem zastanawianiu się nad tym, co powinienem logować, a co lepiej pominąć (może powinienem logować tylko błędy?). Koniec, końców dodałem w kilka miejsc linijki, które zapisują do logu wpisy czysto informacyjne, typu „uruchomiono czyszczenie” czy „aplikacja wystartowała”. Drugie tyle zastanawiałem się nad tym, czy ubierać w bloki try/catch poszczególne metody analizujące klucze rejestru. Ostatecznie to zrobiłem, ale mam lekkie „wyrzuty sumienia” – wygląda to trochę nieestetycznie, ale na ten moment nie mam lepszego pomysłu. Dodałem do kodu także metodę, która wychwytuje nieobsłużone wyjątki i zapisuje ich treść do pliku:

private static void App_UnhandledException(object sender, UnhandledExceptionEventArgs args)
{
   Exception e = (Exception)args.ExceptionObject;
   logger.Fatal("UnhandledException: " + e.ToString());
}

Dosyć fajna sprawa, o której do tej pory nie wiedziałem. Pozwala na lepsze diagnozowanie błędów, kiedy wystąpią na komputerze, gdzie nie ma dostępu do debugera.

Oprócz tego poprawiłem też lekko estetykę kodu klasy CleanClass – właściwie usunąłem tylko kilka zbędnych powtórzeń.

No i to byłoby na tyle… Tematowi, jak używać NLoga poświęcę osobny wpis. Do zobaczenia 🙂

3,209 total views, 1 views today