Chcę zostać informatykiem, jaką szkołę średnią wybrać?

Wiele osób, które chcą wiązać swoją przyszłość z informatyką, zadaje sobie pytanie: Czy lepiej pójść do liceum, czy do technikum o profilu informatycznym? Takie pytanie trzy lata temu zadawałem sobie również ja… Ostatecznie postawiłem właśnie na technikum. Czy było warto? Patrząc z perspektywy czasu, myślę że tak. Jeżeli niedługo też staniesz przed takim wyborem i nie jesteś jeszcze zdecydowany, co do wyboru swojej następnej szkoły, to myślę że ten wpis może Ci trochę pomóc 😉

Informatyk ≠ Programista

Zanim przejdziemy dalej, należy zdać sobie sprawę z jednej rzeczy. Nie każdy informatyk jest programistą, ale każdy programista jest informatykiem. Informatyka jest tak szeroką dziedziną wiedzy, że nie da się wyspecjalizować w jej wszystkich kierunkach. Oczywiście, każdy dobry informatyk powinien znać podstawy wszystkich specjalności. Tak, więc pierwszą rzeczą, nad jaką należy się zastanowić, to kierunek, w jakim chcemy się specjalizować (programowanie, administrowanie sieci, grafika, hardware). Nie jest to konieczne, już na etapie wyboru szkoły średniej, jednak im wcześniej wie się, co chce się w przyszłości robić, tym łatwiej jest później do tego dążyć.

Chcę zostać informatykiem, ale nie programistą

Jeżeli nie chcesz wiązać swojej przyszłości z programowaniem, bo po prostu wiesz, że to nie dla Ciebie, ale mimo wszystko chcesz wiązać swoją przyszłość z informatyką, to technikum informatyczne będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Ogarniesz podstawy (o tym, czego się nauczysz, przeczytasz niżej), zdobędziesz tytuł technika i będziesz mógł po tej szkole nawet iść do pracy, czego liceum nie zapewni. Z kolei zdana matura umożliwi Ci, również dalsze kształcenie się na studiach. Będziesz mieć na nich również lepszy start niż absolwenci liceum – ze względu na nabyte umiejętności związane z branżą. Nie okłamujmy się… W większości liceów informatyka polega na obsłudze GIMP’a i Office’a. Jeżeli uczeń sam z siebie czegoś nie da, nie nauczy się z informatyki niczego.

Chcę zostać programistą!

Jeżeli chcesz zostać programistą (tak jak ja :)), sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Zdania bywają podzielone… Jedni twierdzą, że lepiej pójść do liceum, rozszerzyć matematykę i fizykę, dobrze zdać maturę i iść na studia. Inni, że lepiej iść do technikum, bo przecież też można rozszerzyć te przedmioty i zdać maturę, a do tego nabyć trochę praktycznego doświadczenia. Żadna z opcji nie jest zła, tylko która jest lepsza dla Ciebie? Nie odważę się odpowiedzieć na to pytanie, ale dalej przedstawię co sądzę o nauce w tych dwóch szkołach 😉

Czego nauczę się w technikum informatycznym?

To zależy… ile już umiesz! Jeżeli czytasz ten wpis, to mogę śmiało założyć, że prawdopodobnie informatyka nie jest Ci obca. Składałeś już swój pierwszy komputer? Instalowałeś Windowsa? Bawiłeś się Linuxem? Jeśli na te trzy pytania odpowiedziałeś tak, to przez pierwszy rok na lekcjach przedmiotów zawodowych będziesz się po prostu nudzić. No… może dowiesz się czegoś o wymarłych już technologiach (bo i takie tematy się zdarzają), ale wynika to z podstawy programowej i faktu, że pytania ich dotyczące mogą pojawić się na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe. Takich egzaminów przez cały cykl nauki, będziesz musiał zdać trzy:

  • Pierwszy (E.12)Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych” – na koniec klasy drugiej
  • Drugi (E.13) „Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami” – na koniec klasy trzeciej.
  • Trzeci (E.14) „Tworzenie aplikacji internetowych i baz danych oraz administrowanie nimi” – na koniec klasy czwartej

Po zdaniu wszystkich i ukończeniu szkoły uzyskasz tytuł technika. Całość przerabianego materiału na zajęciach zawodowych to właściwie przygotowywanie się do tych egzaminów. Opuszczając szkołę, ze zdanymi wszystkimi kwalifikacjami powinno się teoretycznie potrafić:

  • Składać, diagnozować i naprawiać komputery osobiste
  • Instalować systemy operacyjne i je konfigurować
  • Tworzyć i administrować prostymi sieciami komputerowymi, zarabiać kable, gniazdka sieciowe itp.
  • Tworzyć proste strony internetowe, skrypty(javascirpt, php), administrować bazami danych (SQL)

Są to rzeczy niezbyt skomplikowane. Przyznam się, że do lekcji zawodowych nie uczę się prawie wcale… Często piszę sprawdziany „z biegu” i nigdy nie zdarzyło mi się w wyniku tego dostać oceny gorszej od czwórki. Jako że programowania uczyłem się sam, nawet zajęcia z JavaScrpitu/PHP nie sprawiają mi żadnych problemów. Dla mnie są wręcz banalne. Jednak osoby niemające do czynienia wcześniej z programowaniem miewają problemy i muszą się siłą rzeczy uczyć – co jest całkiem normalne. W końcu każdy musi kiedyś zacząć, a początki bywają trudne. Coś mi jednak mówi, że do SQL’a będę musiał się przyłożyć – z oczywistego względu, że nigdy go nie tykałem. Teraz będę musiał i bardzo dobrze! 🙂

Mając powyższe na uwadze, ktoś może rzec: „Po co iść do technikum i marnować cały rok, skoro większość z tych rzeczy umiem(a jeżeli nie umiem, to się nauczę). Liceum do tego lepiej przygotuje mnie do matury!”. No i z tym twierdzeniem nie do końca się zgodzę, bo… to wszystko zależy od szkoły. Nie zawsze liceum>technikum, pod względem przygotowania do matury. To wszystko zależy od tego, jaki poziom nauczania panuje w danej szkole i jacy nauczyciele w niej uczą. Poza tym… Nikt nie nauczy się za Ciebie! Chcąc zdać maturę, trzeba przyłożyć się do przygotowania do niej. Najlepsze liceum nie zagwarantuje zdania matury, jeżeli sam nie przysiądziesz się do nauki.

No tak, ale zostaje jeszcze kwestia tego nieszczęsnego „zmarnowanego roku”. Technikum to właściwie takie liceum, z przedmiotami zawodowymi… Siłą rzeczy więc musi trwać dłużej. Książki do przedmiotów ogólnokształcących najczęściej są takie same, jak dla liceum(przynajmniej u mnie tak jest). Realizowany, więc jest identyczny materiał – tyle że przez obecność przedmiotów zawodowych wolniej. Ma to(przynajmniej dla mnie) ogromne plusy. Biorąc pod uwagę to, że przedmioty zawodowe są proste i nie wymagają jakiś wielkich nakładów czasu na naukę oraz to, że przedmiotów ogólnokształcących w tygodniu jest mniej niż w liceum… Okazuje się, że w technikum jest lżej niż nawet w gimnazjum (ach jak sobie przypomnę te zadania domowe, typu przetłumacz na jutro 20-stronny egzamin próbny z niemieckiego). Ma się po prostu więcej wolnego czasu. Czas z kolei jest bardzo cenny, można go poświęcić na rozwijanie swoich pasji… Na przykład programowania. Można robić coś, co lubimy i coś, co do tego nas rozwija! Oczywiście chodząc do liceum, też można się dokształcać w tym temacie po godzinach, jednak z moich obserwacji wynika, że czasu na takie rzeczy jest znacznie mniej. Cóż – coś za coś. Chociaż, to też pewnie zależy od konkretnej szkoły.

Eee tam, i tak lepiej iść do liceum, dobrze zdać maturę, a programowania nauczę się na studiach

Spotkałem się też z takim podejściem. Nie ma niczego gorszego niż założenie, że programowania nauczy nas szkoła, czy studia. W ogóle założenie, że szkoła nas czegoś nauczy… jest dosyć naiwne. Jest to bowiem miejsce, które głównie przekazuje wiedzę z każdej dziedziny w stopniu podstawowym – to, czy zagłębimy się w jakąś dziedzinę zależy tylko i wyłącznie od nas. Programowanie jest o tyle specyficzną dziedziną, że jeżeli samemu się w nim nie posiedzi i nie porozwiązuje jakiś problemów to nigdy się go nie opanuje. Na nic zdadzą się tutoriale, video-kursy, książki… Trzeba samemu przysiąść się do komputera i pisać! Zresztą… sprawa ma się tak, nie tyko z programowaniem. Warto o tym pamiętać.

Ucz się sam!

Właśnie tak! Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest samodzielna nauka i rozwijanie się, a nie poleganie tylko i wyłącznie na szkole. Bez znaczenia, czy będzie to liceum, technikum, a w dalszej przyszłości studia. Muszę dodać, że pisanie bloga rozwija też… językowo. Ja na przykład od tego pisania tu, zacząłem pisać lepsze rozprawki na j. polskim 🙂

Tyle ode mnie, a wy co o tym sądzicie? Może macie do mnie jakieś pytania? Jak zwykle czekam na wasze komentarze 😉

7,084 total views, 2 views today

Jedno przemyślenie nt. „Chcę zostać informatykiem, jaką szkołę średnią wybrać?

Możliwość komentowania jest wyłączona.