Zdarzenia, a komendy we wzorcu MVVM

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę ze wzorcem MVVM to tak samo, jak ja prędzej czy później napotkasz na problem z obsługą zdarzeń. Teoretycznie powinny zastąpić nam je tzw. komendy. Jednak nie wszystkie kontrolki je obsługują(np. ComboBox) i nie dla wszystkich zdarzeń można je „ot, tak” wywołać. Jak zatem sobie z tym poradzić? Oczywiście trzeba powiązać dane zdarzenie z komendą 😉

Czego będziemy potrzebować?

Aby móc poradzić sobie z tym problemem, w miarę prosty sposób musimy posłużyć się frameworkiem ułatwiającym pisanie we wzorcu MVVM (w moim przypadku jest to MVVM Light, którego można zainstalować wpisując Install-Package MvvmLight w Package Manager Console). Dodatkowo będziemy potrzebowali biblioteki o nazwie System.Windows.Interactivity, która jest dołączona do MVVM Light. Jeżeli jednak korzystasz z innego frameworka to możesz ją podpiąć do projektu wpisując w tym samym narzędziu Install-Package System.Windows.Interactivity.WPF. Jednak na potrzeby tego „tutotiala” zalecam instalację MVVM Light – żeby było wiadomo, że wszystko będzie działać 😉

Framework zainstalowany, projekt gotowy. Co dalej?

Jeżeli projekt jest gotowy to możemy przejść do przykładów. Jak wiadomo standardowo zdarzenie Click buttona normalnie zastępuje się komendą:

Którą następnie wiąże się w ViewModel’u:

Co jednak, jeżeli chcemy wywołać jakąś akcję np. w przypadku najechania na przycisk? Normalnie posłużylibyśmy się zdarzeniem MouseMove. Jednak z poziomu ViewModelu to niemożliwe. Co w takim razie zrobić? Z pomocą przychodzi klasa System.Windows.Interactivity. Najpierw należy podpiąć ją pod naszego xaml’a, najlepiej zaraz za linijką x:Class=”(…).MainWindow”:

Po tej operacji możemy już używać dobrodziejstw, jakie nam ta klasa zapewnia. Powiążmy, więc zdarzenie MouseMove z nową komendą:

Jak widać całość, jest bardzo prosta. Wystarczy dopisać w środku danej kontrolki powyższy kod oraz wskazać dla jakiego zdarzenia <i:EventTrigger EventName=”MouseMove„> chcemy przypisać komendę <i:InvokeCommandAction Command=”{Binding MoveButton}”/>

Powyższy przykład można stosować właściwie we wszystkich kontrolkach i w przypadku wszystkich zdarzeń. Również w przypadku samego okna. Dzięki temu możemy potraktować zdarzenie zamknięcia okna jako… komendę! Wystarczy pomiędzy znacznik <Window></Window> wrzucić:

Oraz następnie powiązać komendę z jakąś metodą w ViewModelu:

Rzecz bardzo ciekawa, tym bardziej że we wcześniejszym wpisie opisałem inny sposób poradzenia sobie z tym problemem.

Aktualizacja

W związku z sugestią @djfoxer pokażę jeszcze jak przesyłać parametry z event’ów do metod w ViewModel’u. Nie jest to właściwie nic trudnego pod warunkiem, że korzystamy z frameworka MVVMLight. Oto przykładowy kod w xaml’u:

Gdzie cmd to:

Oraz ViewModel:

Cóż to byłoby chyba na tyle, jak zwykle zachęcam do zadawania pytań i zgłaszania uwag w komentarzach 😉

1,655 total views, 0 views today

3 przemyślenia nt. „Zdarzenia, a komendy we wzorcu MVVM

Możliwość komentowania jest wyłączona.